Zsidó Múzeum 

Magazinja #204 Programok

Finisszázs

MEMENTÓ - AZ EMLÉKEZÉS GESZTUSA című kiállításunk finisszázsa április 14-én 16 órakor lesz. Az eseményen hallhatnak tárlatvezetést Csősz Lászlóval, Farkas Zsófiával és Toronyi Zsuzsannával, ezt követően pedig 18 órakor Erdély Miklós Verzió című filmjét vetítjük. A belépés ingyenes.

A kiállításon Rajk László Hiányzó Sors című frottázssorozatának részletei kezdenek párbeszédet a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményi darabjaival. A Hiányzó Sors lapjain Rajk saját emlékezeti gesztusával, frottázstechnikával, egyenként satírozta át azokat a neveket, amelyeket foglyok karcoltak az auschwitz-birkenaui tábor területén lévő téglafalakba. A frottázsokkal párbeszédet teremtve a múzeumi és levéltári gyűjteményből 12 olyan tárgyat választottunk, amelyek különböző szempontokból árulkodnak a zsidóság és a név kapcsolatáról.

Picture

A hét műtárgya: Dohány utcai zsinagóga padnyilvántartásának regisztere (1859)

Picture

A Dohány utcai zsinagóga építési költségeinek biztosítása érdekében már az építés előtt elkezdték értékesíteni a felépítendő zsinagóga üléseit. A komoly ingatlanvagyonnak számító zsinagógai hely megvásárlását adásvételi szerződésben rögzítették, a tulajdonjogot pedig kis füzet alakú üléskönyvvel igazolhatta a tulajdonos. Az ülések későbbi, 1859 és 1950 közötti adásvételét négy hatalmas jegyzőkönyv tartalmazza. A könnyebb eligazodás érdekében a mutató, amely a zsinagóga alaprajzát követi, az éppen aktuális viszonyokat tükrözi: amennyiben újra eladásra került a hely, az előző birtokos kihúzását követően írták be az új tulajdonos nevét.

Kedvcsináló

A Mementó - az emlékezés gesztusa kiállításunk finisszázsára hangolódásképpen ajánljuk Sóki Diána értő kiállításajánlóját a Magyar Múzeumok oldaláról. A szöveget ide kattintva​ érthetik el.

Digital Memorial Knowledge Infrastructure - the Holocaust in Hungary 80 Years Later

Picture

Európai Unió által támogatott projektünk (Digital Memorial Knowledge Infrastructure - the Holocaust in Hungary 80 Years Later) keretében nemzetközi konferenciát tartunk. 

A konferencia programja: 

Szekció I: Gettók, táborok, helyszínek
10:00: Toronyi Zsuzsanna: A holokauszt Magyarországon - 80 évvel később 

10:15: Dr. Csősz László: Deportálás Délnyugat-Magyarországról (az V. deportálási zóna)

10: 45: Dr. Vági Zoltán: Az utolsó vonatok: gettók és táborok, áldozatok és túlélők (a VI. deportálási zóna)

11:15: Dr. Kádár Gábor: Budapest 1944 nyarán: deportálási teóriák, csillagosházak, internálás

11:45: Kérdések

12:00: Ebédszünet
 
Szekció II: Áldozatok és túlélők
13: 00:  Louis Wörner MA: Magyar deportáltak az észak-németországi koncentrációs táborokban - KL Bergen-Belsen, KL Neuengamme és altáborai (angol nyelvű előadás)

13:30: Dr. Barna Ildikó: Magyar zsidók a német táborrendszerben: a történelem rekonstrukciója adatvizualizációval (esettanulmány)

14:00: Dr. Gidó Attila: Hazatérők és otthonkeresők: a náci táborok észak-erdélyi túlélői

14:30: Kérdések

14:45: Záró megjegyzések

Együttműködő partnerintézményeink:  

Institut für die Geschichte der deutschen Juden - Hamburg

Nemzeti Kisebbségkutató Intézet, Kolozsvár

Az esemény facebook oldalát itt találják.

A részvétel ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk! 

A túlélés mintázatai

Az ELTE Research Center for Computational Social Science (RC2S2) rendezésében új időszaki kiállításunk nyílik 2024. április 18-án.

A kutatócsoport az elmúlt években a gyűjteményünkhöz tartozó, holokauszt-túlélőkkel készített interjúk, a DEGOB jegyzőkönyvek​ innovatív és digitális eszközökkel történő elemzésével foglalkozott. A kutatócsoport eredményei a levéltári tárgyak, valamint Sipos Melinda helyspecifikus alkotásával kiegészítve emlékeznek a magyarországi deportálások 80. évfordulójára.

A megnyitó 18 órakor kezdődik. Az eseményt 17 órától kerekasztal-beszélgetés előzi meg. Beszélgetőtársak: Barna Ildikó (ELTE RC2S2), Toronyi Zsuzsanna (MILEV) és Vági Zoltán.

A kutatócsoport munkájáról a weboldalukon​ tudhatnak meg többet.

Az esemény facebook linkje.

Picture

Mit mondanak a kövek? – Erdélyi Lajos hagyatékából

Hétről hétre Király Mátyás kollégánk válogatásában Erdélyi Lajos fényképhagyatékából mutatunk be Önöknek egy-egy a Kárpát-medencében és annak környékén található zsidó temetőt. Kollégánk írásain keresztül a sírkövek a zsidó örökségben és emlékezetben betöltött szerepét kívánjuk megvilágítani.

Radóc

A zsidó sírkő feliratok nyelve az idők során sokat változott. Európában a kezdetekben kizárólag héberül iródtak, habár a Múzeumunk gyűjteményében található egy latinul írt sírfelirat a római korból, de ez ritkaságnak számít. Az emancipáció, egyenjogúsítás és a felvilágosodás hatására a 19. század közepe táján a héber szöveg alá elkezdték az adott nemzet nyelvén is megörökíteni az elhunyt emlékét. Ennek példája az erre a hétre kiválasztott fotó, amelyen a sír Elka Dollbergnek állít emléket. A két világháború között azonban a héber szöveg teljes elhagyásra került. Ezután általában már csak a kezdő (itt van elrejtve) és a záró (legyen lelke bekötve az élők kötelékébe) betűk egyfajta rövidített változata maradt meg héber szövegként és minden más pedig már a helyi közösség nyelvén íródott.

Picture

Vándorkiállítás a sárga csillagról

Csillag a házon - csillag a kabáton című kiállításon fényképek, naplók és visszaemlékezések, korabeli újságcikkek, hirdetmények érzékeltetik, mit éltek át a csillagviselésre kötelezettek, s hogyan reagált a magyar társadalom többsége a törvények alapján zsidónak minősülő polgártársainak megbélyegzésére. 

Ez a kiállítás 2024-2025-ben vándorkiállításként kölcsönözhető. 



1944 áprilisában Magyarországon csaknem 700.000 ember ruházatán jelent...

Read More

Jahrzeit

Ezen a héten volt Kornfeld Zsigmond halálozási évfordulója, Jahrzeit-ja.  Megemlékezésünket a blogunkban olvashatják.



"1878 március 12-én Budapestre érkezett egy huszonhatéves fiatalember....

Read More

Borítóképünk: Enteriőrfotó a Memento kiállításból

Picture







Hírlevelünk küldésének napja: Niszán 4.




Korábbi hírleveleink