Zsidó Múzeum 

Magazinja 

1960-as évek 

A ’60-as évek másképpen

A ’60-as évek a háború után felnövő fiatalság lázadása apáik és anyáik ellen, a fogyasztói jólét konformitása ellen, baloldali zendülés a szociáldemokrácia aranykorában, a hippikorszak, Woodstock ideje, a Beatles és a Stones ideje, Prága, az emberarcú szocializmus eltaposott kísérlete ideje, és még Párizs ideje, a diáklázadásoké, 1968-é, amely átalakította a világot, a győztes életforma-forradalmaké. A modern izraeli történelem legnagyobb katonai győzelméé, Jeruzsálem újraegyesüléséé, Gáza, Ciszjordánia elfoglalásáé.

Továbbá a börtönök megnyílásáé, az amnesztiáé, a konszolidáció levegőtlen és kényszerű békéjéé Magyarországon. És, persze, az Illés, a Metró, az Omega, a Kex időszaka is, főleg az évtized második felében, a Táncdalfesztiváloké, mindezé együtt és mélyen összefüggően. Minden korszak több párhuzamos világ egymás mellett élése, egyidejű egyidejűtlenségeké. Vagyis a korszakoknak nem egy, hanem több történetük van.

A hatvanas évek hitközségi közege végtelenül lefojtott, ellenőrzött és feszült, az ’56-os emlékek, a hatalmas arányú kivándorlás, a nagyon lassan enyhülő állami elnyomás világában. A korszak második felében a hatnapos háború éleszti fel a magyar zsidóságot. A szocialista blokk ugyan megszakítja kapcsolatait a zsidó állammal, de az antiszemita kampányok Magyarországon elmaradnak, a zsidó büszkeség pedig, ha még csak suttogva is, de növekedésnek indul. A korszak első fele a bénultságé, a második az ébredezésé. Ezt az ívet járja be Novák Attilával, a korszak elmélyült kutatójával készített interjúnk is, amely a hatvanas évek egy magyar zsidó történetét meséli el. 

A hét műtárgya: Fényképek egy konferenciáról 

Picture

Konferencia a Goldmark teremben, 1960-as évek

Sok ősz halántékú, szakállás férfi néz szembe a pódiumról, elegánsan felöltözve, még több ősz halántékú, szakállas férfivel, ünnepélyes környezetben, tekintélyt sugalló díszletek között. Ezen a képen bármi lehetne a nyugati emberiség történetéből, amikor ünnepélyes és tekintélyes megbeszélések folynak, államügyekről, kulturálisakról, vallásiakról, őszülő férfiakat látunk, elegánsan felöltözve, hasonló társaikhoz szólni emelvényekről, tekintélyt parancsoló épített környezetben. Ez éppen konferencia valamiről a sokat látott Goldmark-teremben, amely tanúja volt az OMIKE Művészakciója fellépéseinek, a még sokak eleven emlékezetében élő Hanuka-báloknak, itt éppen konferenciának ad otthont.

Sós Endre mellett ott van Scheiber, Benoschofsky Imre főrabbi, az interjúban emlegetett, intranzigens Schück Jenő és megindító túlélőként, túl a nyolcvanon, Bacher Vilmos és Goldziher Ignác egykori tanítványa a XIX. századból, Richtmann Mózes, egy nagy hagyomány hírmondója, amelynek története Scheiberrel zárul majd le végleg.

Richtmann Mózes a kora-Kádár-korszak Magyarországa és a Beatles kortársa lehetett, amikor ezen a fotón látható, élete utolsó éveiben, születésekor, a Monarchia polgáraként, Arany János, Jókai Mór és Tisza Kálmán kortársa volt. Valószínűleg minden képen egyszerre van jelen számtalan idő egymás mellett, egyetlen pillanatban. 

„A zsidóság önkéntes önleépítésként is értelmezhető” 

Beszélgetés Novák Attila történésszel

Az 56-os forradalom 60-as évekbeli emlékezetéről, a lojalitás hangsúlyozása végett eladott zsinagógákról, arról, mit jelentett a Magyar Televízió munkatársainak a hatnapos háború az illetékes ügynök szerint, továbbá arról beszélgettünk Novák Attila történésszel, hogy mi volt a baja Scheiber Sándorral a kádári Magyarországnak. 

Picture

Mit jelentett a konszolidáció, a ’60-as évek eleje, az amnesztia, az „aki nincs ellenünk, az velünk van” politikája, egyáltalán mennyire érvényesült mindez, a hitközségpolitikában?

Novák Attila: A konszolidáció éppen nem volt jelen a hitközségekben, ott azért máshogyan érvényesült a Kádár-rendszer politikája. Bár a legkeményebb retorziók megszűntek, többen éberen vigyáztak arra, nehogy a cionizmus szelleme beszökhessen a hivatalos zsidóságba. Mindenesetre az, hogy regnáló hitközségi elnököt letartóztassanak mint Stöckler Lajost, nem fordulhatott már elő. Bár 1948-tól eleve megszűnt a felekezeti autonómia, egy 1957-es törvényerejű rendelet (1957/22.sz.) a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának előzetes egyetértésétől tette függővé, a MIOK elnökének, elnökhelyettesének és főtitkárának, valamint a BIH (Budapesti Izraelita Hitközség) elnökének, elnökhelyettesének, valamint a neológ és ortodox rabbitanács elnökének a kinevezését, míg a zsidó gimnázium és rabbiképző vezetői kinevezéséhez „csak” az Állami Egyházügyi Hivatal jóváhagyása volt szükséges, a hitközségi vezetők lojalitása csak maradéktalan lehetett. Heves Lajost 1957-ben megbuktatta Sós Endre, majd neki is távoznia kellett később. Ugyanakkor a hatvanas években egyfajta színfalak mögötti közeledés zajlott a zsidó állam és Magyarország között, de a diplomáciai kapcsolatok 1967-ben megszakadtak, és nem is igen voltak hatással a MIOK életére, amely nagyon óvatos és erősen kontrollált volt.

Egyik viszonylag friss tanulmányát a lágymányosi zsinagóga eladása elleni zendülésről írta a ’60-as évek legelején, az ’50-es évek utolsó hónapjaiban? Miért éppen 1956 után gyorsult fel a zsinagógák eladásának a tempója? Ekkorra vált, akár a disszidálók tömegeinek hiányában is, annyira kicsivé a közösség, hogy mérlegelni lehetett az ingatlanok tömeges eladását?

Igazából már az 1950-es években elkezdődött a zsinagógák felajánlása az állam számára, aztán 1956 után – részben a vidék további elnéptelenedésével – mindez fel is gyorsult. Ezeknek az eladásoknak a során a hitközségi vezetés nem volt tekintettel a zsidó vallásjogra, volt bennük egyfajta „utánam az özönvíz” mentalitás is, hogy a Vészkorszak után elpusztított és kivándorolt közösség után ne maradjon semmi sem, ráadásul az ebből származó összegek inkább gyarapítsák az élő zsidók, azaz a hivatalos képviselet vagyonát. Kérdésére tehát azt mondanám, hogy a megfogyatkozott zsidóság száma is motiválta ezeket a döntéseket és legalább ennyire az állam iránti lojalitás kifejezésének vágya. A zsinagógák eladásában élenjárt Sós Endre, a MIOK 1957-től 1965-ig regnáló elnöke. Természetesen sokszor helyi közigazgatási, állami nyomás is irányult arra, hogy adjanak el zsinagógákat. Több esetben csak nagy harcok árán tudták keresztülvinni az akaratukat a MIOK vezetői. Gyöngyösön Sós egy évig küzdött a helyi zsidósággal, hogy átengedjék a főtéren lévő nagy és kis zsinagógát. Cserébe a város ígéretet tett, hogy az egyik mellékutcában épít egy új, kis zsinagógát. Kiskőrösön a térség képviselője, Ortutay Gyula kívánságára engedték át a zsinagógát az iskola bővítésére. A MIOK vezetése – az Állami Egyházügyi Hivatal jóváhagyásával – szűk három esztendő alatt 15 zsinagógát adott el az országban. Bár a MIOK kikötése az volt, hogy „kegyeletsértő” módon nem használhatják ezeket az épületeket, a magyar zsidóság szellemi és anyagi veszteségeit csak fokozta ez a kiárusítás, ráadásul a zsidóság egyfajta önkéntes önleépítéseként is értelmezhető volt, amire amúgy a MIOK vezetője még büszke is volt, hiszen a politikai hatalomhoz való lojalitása konkrét bizonyítékaként lehetett értelmezni az eseteket.

Mennyire lehetett tipikus a lázadás, a nyílt konfliktus vállalása a lényegében az állam akaratának hajtószíjaként működő hitközségi vezetéssel a megtorlások időszakában? Mit kockáztatott, aki konfrontálódott a hitközség vezetésével?

Aki lázadt akár az állam, akár a hitközségi vezetés ellen, az állását, egzisztenciáját kockáztatta. Természetesen mint ahogyan a lázadásnak, úgy a retorziónak is különféle fokozatai voltak, jobbára áthelyezéssel oldották meg az ügyeket. Hochberger László rabbit – a már említett lágymányosi ügy miatt – 1959 után Kispestre helyezték át, másokat éppen Budapesttől próbáltak távoltartani vidéki áthelyezésekkel. Az állambiztonság nem tűrte a cionistának tartott csoportokat a zsidó intézményrendszerben, Beer Iván esetében pedig börtönbüntetést is kiszabtak.

Mennyire volt lojális a rendszerhez a vallásos zsidóság, az aktív templomjárók? Mennyire volt erős a cionizmus ekkoriban, mennyire érezte magát másfelől lekötelezve a magyar zsidóság a Vörös Hadseregnek, a Szovjetuniónak.

Ez sok kérdés így egyszerre, megpróbálok sorjában válaszolni. A vallásos zsidóság is lojális volt a rendszerhez, fennmaradtak az ortodoxia vallási vezetőinek is a hálás szövegei április 4.-ről, amelyeket időnként az Új Élet is leközölt, a reprezentatív felekezeti nyilvánosság legalábbis így működött. Volt egy nagyon komoly ortodox vezető a korban, Schück Jenő, az ortodox rabbitestület vezetője (egyben miskolci főrabbi). Scheiber Sándorhoz hasonlóan ő is jó érzékkel próbálta meg tágítani az adott kereteket, például lobbizott azért (az 1960-as évek közepén járunk), hogy az akkori szatmári haszid főrabbi Magyarországra látogasson. Schücköt amúgy – Scheiberhez hasonlóan – megfigyelte az állambiztonság, főleg miskolci közösségszervezését nézték rossz szemmel.

A cionizmus nem volt igazából erős, bár az 1967-es hatnapos háború nagyon sokakban megerősítette a zsidó identitást, de inkább a felekezeti intézményrendszer falain kívül volt ez érezhető. A családi beszámolókon kívül állambiztonsági iratok, köztük hangulatjelentések is alátámasztják ezt. Nemrégiben bukkantunk olyan dokumentumokra, melyek azt igazolják, hogy a Magyar Televízióban is sokakban ,a fiatal és befolyásos médium dolgozói között is megerősödött a zsidó identitás ezekben a napokban. Óriási reveláció volt a Holokauszt utáni, asszimilálódott zsidóság számára az, ami mások számára is a világban, hogy zsidónak lenni nem jelenti azt, hogy csak áldozatnak szabad lenni: hogy szabad győztesnek is lenni.

Hogy élt a hitközségen 1956 októberének az emléke?

1956 – szerintem – negatívan élt a zsidó közösség többségének emlékezetében. Bár voltak többen, akik részt vettek a forradalomban és a hitközségi belső forrongásban is, de nagyon nagy többségüket negatívan befolyásolték az azokban a napokban keringő hírek az antiszemita fenyegetőzésekről, erőszakról. Bár a Kádár-rendszer propagandája jelentősen felnagyította ezeknek a jelentőségét, kb. 20-22 dokumentált esetről tudunk. Az 1956-os forradalomban a magyar zsidóság szervezetten alig vett részt, mindössze két hivatalosnak tekinthető megnyilvánulásról van tudomásunk, ezek 1956. november 2-hoz köthetőek. Az elsőben a hitközségen működő forradalmi bizottmány – a rabbikarral együtt – szimpátiáját fejezte ki a forradalom iránt, a másik pedig Heves Lajos elnök ügyvéd  leváltását jelentette be. Heves leváltása meglepte a budapesti zsidó közvéleményt – mert amellett, hogy más egyházi vezetőkhöz hasonlatosan előzetes állami hozzájárulással lehetett csak elnök 1953-tól – a magyar zsidóság tisztességesebb vezetői közé tartozott, akit 1957 nyarán aztán végleg el is távolítottak a hatalomból. Cionista megmozdulás is volt, a Rabbiképzőben gyűltek össze november 3-án a még megmaradt cionista fiatalok, ahol – többek között – Scheiber Sándor is felszólalt, támogatva a megmozdulást. A híres cionista vezető, a később döntéselmélettel foglalkozó híres pszichológus, Engländer Tibor évtizedek múltán a „kiszorítottak” lázadásaként értékelte a történteket, hiszen a cionisták nem csak hogy ki voltak szorítva a zsidó felekezet vezetéséből, de sokukat be is börtönöztek az 1950-es években, mint ahogyan Engländert is. Aztán november 4-e után lassan „helyreállt” a „rend” és ezzel párhuzamosan a zsidó felekezeti intézmények vezetésének is el kellett fogadnia a teljes állami ellenőrzés igényét.

Raj Ferenc felidézi emlékező cikkei egyikében Shlomo Carlebach látogatását Magyarországon 1967-ben, arról ír, hogy számos lakáskoncertet is adott annak a pár napnak a során, amelyet Magyarországon töltött. Mennyire volt informális zsidó hálózatok terepe a ’60-as évek Budapestje? Sokan gyűlhettek össze zsidó programokat tartani magánlakásokon már ekkoriban is, ebben az évtizedben?

Igen, volt egy ilyen informális zsidó kör, de ennek a kontúrjai bizonytalanok voltak, ráadásul állandó állambiztonsági érdeklődéssel is szembe kellett nézniük. Időnként az állambiztonság lecsapott a különféle éttermekben, szórakozóhelyeken összegyűlő – és nem annyira a cionizmust ideológiaként követő, hanem zsidó párt kereső fiatalokra – mint ahogyan a „Keddisták” esetében is, az 1960-as évek végén, 1970-es évek elején.

A Magyarország és Izrael között fennálló diplomáciai kapcsolatok megszakítása okozott-e meghasonlást a hitközség vezetőinek és rabbijainak?

Ez biztosan okozott, hiszen a zsidó szolidaritás érzése mellett nagyon sokaknak voltak rokonaik Izraelben. Ráadásul mind a Vészkorszak emléke, mind az Izraelt körülvevő ellenséges politikai légkör csak fokozta az Izrael iránti szimpátiát a zsidóság körében. Ugyanakkor Izrael tabuizálódott a megszorított felekezeti sajtóban, nem lehetett erről beszélni, és az 1967 előtt a zsidó közösséggel kapcsolatot építeni akaró izraeli diplomatákat a hitközségi vezetők is megpróbálták korlátozni céljaik elérésében.

Az 1968-as lengyel antiszemita hullám Magyarországon alig mutatkozott, de jelen volt Márványi Judit és Székely Magda irodalmi szerkesztők eltávolításában például a Magvető kiadótól. A két elbocsátás minden kétséget kizáróan kapcsolatba hozható az anticionista lengyel pártvonal „honosításával”?

Ezt nem tudjuk biztosan. Azt gondolom, hogy ezeket a lépéseket inkább helyi és konkrét okok motiválták, egyesek ürügyet kereshettek (és találtak) ezekre a lépésekre.

A korszak kezdetén Scheiber Sándor, akiről már esett szó, a Rabbiképző vezetője, közel jár az ötvenedik évéhez. Hogyan és mennyire tudja megőrizni autonómiáját a hatalommal szemben, mennyire egymás mellett élésként, mennyire szembenállásként kell a viszonyukra gondolnunk nekünk, az utókoruknak?

Scheiber Sándor autonóm ember volt. Ezt segítette nemzetközi tekintélye és kapcsolatrendszere is, valamint az, hogy semmiféle engedményt nem tett a rendszernek. Ráadásul – a Claims Conference jóvoltából – jelentős összegek felett rendelkezett (elvben ebből magyar zsidó tudományos kutatást és dokumentációt kellett szponzorálnia), ám az igazgató – a jelentések szerint – „ellenséges” személyeket is támogatott ebből. Scheibernek ideológiai nonkonformitásán kívül azt is felrótták, hogy nagy hatással van a zsidó gimnázium igazgatójára és tanáraira, akik sajátos disszimilációs álláspontot vallanak magukénak, így akadályai lehetnek annak, hogy a diákok beilleszkedjenek a szocialista Magyarország életébe. Az államnak és a hitközségi vezetésnek több kísérlete volt Scheiber eltávolítására, de ezek kudarcot vallottak. Scheiber integritása és beágyazottsága a Magyarországon kívüli zsidó világba megakadályozták azt, hogy a Rabbiképző klasszikus korszakainak egyik utolsó élő továbbélő nagy alakjától megfosszák a magyar zsidóságot. 

A beszélgetésben szereplő három név, Beer Iváné, Ortutay Gyuláé és Sós Endréé feltétlenül megér pár mondat kiegészítést, tájékoztatást, kik voltak ők.

Picture

Beer Iván rabbitanuló volt a ’60-as években, akit azért nem avattak fel, mert hangot adott Izrael-párti meggyőződésének, nem sokkal később pedig börtönbe is zárták. A rendszerváltás után rehabilitálták és részt vett a hitközségi életben is és bölcsészettudományi ambícióihoz is nyílt számára némi tér, de valódi lehetőségeit be nem váltó, valóban derékba tört élet maradt az övé környezetének visszaemlékezései szerint, 72 éves korában hunyt el, 2014-ben. 

Picture

Ortutay Gyula néprajztudós volt, Radnóti Miklós fiatalkori barátja és 1945 után a sztálinistákhoz húzó, velük kollaboráló társutas kisgazda politikus, a hatalom fontos kádere, aki vallás és közoktatásügyi miniszterként játszott némi szerepet az ortodox és neológ irányzatok egyetlen szervezetbe kényszerítésében, pár évvel később pedig, ahogyan fent olvasható, a kiskőrösi zsinagóga állami elkobozásában. Naplói komoly szenzációként hatottak néhány éve, amikor az Alexandra Kiadó megjelentette őket, egy karakteres értelmiségi életút és a vele járó súlyos, a naplóíró saját megítélése szerint is sikertelenül, elvtelenül megválaszolt, erkölcsi dilemmák felvázolása miatt, fontos dokumentuma lett a XX. század második felének Magyarországon.

Picture

Sós Endre baloldali újságíró volt a két háború közötti Magyarországon, olyan művelt, progresszív zsidó értelmiségi, aki a holokausztot átvészelve a pártállam szolgálatába lépett, hitközségi elnöki működését követően négy évvel meg is halt 63 évesen. György Péter rajzolja meg figuráját együttérző figyelemmel Az ismeretlen nyelv című könyvében, 2016-ban. 

Programajánló: Tárlatvezetések a Láthatatlan arc kiállításunkban

Picture

Címlapképünk: Dohánykert 1963 után 

Picture

A Dohány utcai zsinagóga kertjében lévő tömegsírok, 1965 körül

A Dohány utcai zsinagóga kertjében - az oda tervezett medence helyén - a gettó felszabadításakor talált holttestek egy részét, 2283 embert temettek el. 

A temető rendezése húsz évvel a temetés után, 1965-ben valósult meg. Praktikus oka a csapadékelvezetés megoldatlansága volt, de napirendre kerülésében nyilván szerepet játszott az Eichmann-pert (1961–1962) követően megváltozott légkör is. A sírokat betonkeretekkel erősítették meg, beültették borostyánnal és csüngő eperfákkal. A kertben eltemettekre ma a www.dohanykert.hu oldalon virtuális, online emlékművel emlékezünk, mely egyben az eltemetettek kereshető adatbázisa is. 

#ZsidoMuzeum 








Korábbi hírleveleink