Zsidó Múzeum 

Magazinja

BÖLCSESSÉG

Ima a bölcsességért 

De akkor pontosan mit is akarsz tulajdonképpen?

Amikor hosszan hallgatjuk, hogy barátaink mennyire szerencsétlenek, mennyire nem sikerül nekik semmi, nem dolgoznak már azon a munkahelyükön, ahol nem is szerettek dolgozni, nem szereti már őket az, akit már maguk sem szeretnek, zavarja őket, hogy felnőttek, bár semmiképpen sem szeretnék, ha bárki kiskorúként kezelné őket, félnek a kapcsolatoktól és félnek az egyedülléttől, mennének is, maradnának is a régi lakásukban, garázsukban, házasságukban, akkor szoktuk, legalább magunkban, kissé ingerülten megkérdezni, hogy de mit is akarsz akkor most Te tulajdonképpen.

Az emberi vágyak azért sem teljesülnek be fájdalmasan sokszor, mert szinte egyikünk sem tud magától értetődő válasszal előállni erre a kérdésre. Nem jön és Te várod, vagy eljön és megbánod, ahogy Péterfy Bori énekli „Szeretsz, szeretlek. Mily reménytelelen”, ahogy a korai Nemes Nagy Ágnes énekli. Vagy mi jódolgunkban azt sem tudjuk már, mi hiányzik nekünk, ahogy a nép ajkán él. Így van ez akkor is, amikor a bevezető-magasztaló áldások után Istenhez fordulunk kéréseink listájával a Főimában. Az Örökkévalónak is tudnia kell ugyanis, hogy tulajdonképpen mit is szeretnénk Tőle és nekünk sem árt tisztázni magunkban, mielőtt belefogunk a mondandónkba. Ezért kéri először a belátás és bölcsesség képességét, az ítélőképességet a Teremtőtől a Főima második része, amikor a sok üdvözlés után rátértünk arra, hogy elmondjuk, miért is jöttünk tulajdonképpen. Már ahhoz is az Ő segítségét kell kérnünk, hogy tudjuk, mit kérjünk Tőle. 

Belátás, bölcsesség, ítélőképesség 

Ahhoz, hogy tudjuk, mit szeretnénk kezdeni az életünkkel, hogy jól tudjunk kérni, imádkozni, elsősorban önismeretre és világismeretre van szükség. A megismerés elsősorban a mi munkánk, de rengeteg kitartás, alázat és, ami az önismeretet illeti, bátorság kell hozzá. Jól jön a segítség, ha a végére szeretnénk jutni. Érdemes imádkozni is érte, miközben dolgozunk rajta. Vagyis a negyedik áldás egyszerre tekinti az ember önálló gondolkodását az Örökkévaló adományának, amiért minden más ajándéknál előbb mondunk köszönetet a Főimában, ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy észbeli önállóságunkért is neki kell hálásnak lennünk. A belátás, a bölcsesség, az ítélőképesség egyszerre a mi munkánk, erőfeszítéseink eredménye és kegyelem is. Így is szól az áldás első sora: Te ajándékozod – áldod? – meg az embert bölcsességgel. A bölcsesség és ítélőképesség végső forrása Isten, az áldás azt kéri, ajándékozzon meg bennünket önmagából az Örökkévaló bölcsességgel.

A tájékozódás, az ismeretszerzés, a világismeret és a bölcsesség, az önismeret együtt vezetnek el az ítélőképességhez, ezért a háromért, együttes meglétükért imádkozunk a negyedik áldásban. 

A hét műtárgya: Serleg a bölcs asszonynak 

Emlékserleg Friedmann Gusztávnénak, 1928

Emlékserleg Friedmann Gusztávnénak, 1928.

A virág alakú serleget a felirata szerint a Budai Izraelita Nőegylet legendás elnökasszonyának, özv. Friedmann Gusztávnénak dedikálták a budai zsidó diákjóléti szakosztály intéző bizottságának tagjai 1928. június 16-án. Bölcs asszonynak nevezik: hogy pontosan mit jelentett a feliratot megtervezők számára a bölcsesség, a "szív bölcsessége" arról a Friedmann Gusztávné fennmaradt naplójegyzeteit közreadó tanulmányban részletesen is olvashatnak:

A szív bölcsessége. Friedmann Gusztávné nőegyleti elnök asszony feljegyzéseiről 

A tudás hiánya és a családtörténet: ki volt Bánáti Oszkár költő? 

A tág zsidó közösség egyik aktív tagja, a rendszerváltás körüli ifjúsági mozgalmak résztvevője pár hónapja felkereste a zsidó múzeumot, minket. Nemrég meghalt édesanyja hagyatékából előkerült iratokat hozott, amelyekből kiderül, hogy a holokausztban meggyilkolt nagyapja, Bánáti Oszkár néven, az 1930-as években költő és kritikus volt, Radnóti Miklós jó ismerőse és figyelmes olvasója, Kassák Lajos lapjának rendszeres munkatársa. Utolsó, Áfonya című kötetéről Radnóti írt fanyalgóan elismerő ismertetést a Nyugat hasábjain. Ez a múlt, vázlatosan, amelynek nyomai ott vannak ugyan elszórva digitalizált régi folyóiratok online hasábjain, de nincsenek ott, ahol leginkább lenniük kéne: a családi emlékezetben. Bánáti Oszkárt, mint a Nyugat lapjain olvasható nevek legtöbbjét, utókoruk teljesen elfelejtette és a lánya sem adta valamiért tovább emlékét. Pedig kamaszként, most előkerült hagyatékának tanúsága szerint, verset írt arról, mennyire nehéz neki az édesapja nélkül felnőnie és hogy egyedül a versírás kapcsolja össze őt vele, hogy amikor verset ír, úgy érzi, költő édesapja nyomában jár és ez oldja kissé a félárvaság magányát. Egy egész nemzedék küzdött ekkoriban a munkaszolgálatosként, honvédként meghalt apák hiányával, tanú erre Szabó István filmrendező, Orbán Ottó, Gergely Ágnes életműve. Úgy tűnik, hogy Bergsmann, vagyis művésznevén Bánáti Oszkár lánya, látogatónk édesanyja először maga is a beszédet, az önkifejezést, aztán a hallgatást választotta, egy teljes életen át, a trauma karbantartására. De közben mégis alaposan dokumentálta édesapja korán megszakadó pályáját, hogy majd előkerülhessen azután, hogy ő már nem beszélhet róla.

Akinek nem áll rendelkezésére a családtörténeti múlt, csak részleges tudása lehet arról, ki ő. Látogatónk számára nem csak a múlt változott meg, a változás átírta, visszamenőleg, az ő élettörténetét is.

Helyesen kéri az áldás, adj nekünk ismereteket, hogy tudhassuk, kik vagyunk mi és mit szeretnénk, miben reménykedhetünk. A megszakadó, néma családtörténetek földjén, Kelet-Közép Európában bővülhet a negyedik áldás jelentése. Ajándékozz meg minket a múltunk ismeretével, a történettel, amelyet továbbírhatunk. 



Közösségünk egyik tagja pár hónapja felkereste a zsidó múzeumot: nemrég meghalt...

Read More

Kiállítás-archív: Az Ámidá 

Az elkövetkező hetekben, amíg áldásról áldásra bemutatjuk az Ámidá ima áldásait (mind a 19-et!), megnézhetik kiállítás-archívumunkban az áldások köré szervezett kiállításunkat: ott tárgyakhoz kapcsolva mutattuk be az egyes áldásokat, és az általuk felidézett zsidó értékeket.  




Programajánló: Múzeumok Éjszakája 



Részletes program a múzeum honlapján, s egyben a Narancsliget adományközpont programjait is megnézhetik, hiszen a bölcsesség és a jótékonyság összefüggő fogalmak.  

Read More

A teremtés különbségétel: a szombat távozása, a hétköznapok köszöntése 

Szombaton az esti imában búcsúzunk el az ünneptől, kezdünk bele újra a hétköznapokba, a negyedik áldásban. A szombat búcsúztatása, a hávdálá azt jelenti, hogy különbségtétel. Az ünnep és a hétköznapok is azáltal jönnek létre, hogy megkülönböztetjük őket egymástól. Tehát ahhoz, hogy az időnknek rendje legyen, az életünknek tagoltsága, ritmusa, céljai és tervezhető, a célokhoz elvezető útjai, elsősorban a különbségtétel képességére van szükségünk. Az, amit a hávdálá áldásai megköszönnek, időbeli világunk rendje, amelyet mi állítunk elő az eszünket használva, a dolgok megkülönböztetése révén.

És épp a megkülönböztetés által teremtett Isten is, elválasztotta a vizet a szárazföldtől, a fényt a sötéttől és így tovább. Minden a megkülönböztetésekkel kezdődött. Ezért kezdődik velük a Főima második része is.

A belátás, a biná, a szó, amelyről az áldást elnevezték, négy betűből áll, bét, jod, nun, hé: b, j, n, h. A szombatbúcsúztatás négy áldásának kezdőbetűje pedig b (beszámim, fűszerek), j, (jájin, bor), n (nér, vagyis a gyertya), továbbá hé vagyis hávdálá, elválasztás. Elbűvölő.

A Múzeumok Éjszakáját közös szombatbúcsúztatással kezdjük: tartsanak velünk! 

Címlapképünk: Fűszertartó  

Fűszertartó, 1831

Fűszertartó a nagykanizsai közösség hagyatékából, 1831.

E heti címlapképünkhöz egy szombat búcsúztató fűszertartó részletét választottuk: azt, amikor a fotós bekukucskál az ezüstfiligránból hajlított kis dobozka belsejébe, oda, ahol valaha a szombat emlékét felidéző illatos fűszerek voltak. A kíváncsiság, a minden részletet megismerni vágyás a bölcsesség szükséges kelléke, s mivel éppen egy szombatbúcsúztató fűszertartóról beszélünk, így nem csak a bölcsességre, hanem a múzeumok éjszakáját köszöntő szertartásra is utal ez a gyönyörű, 1831-es feliratot viselő műtárgy. További részleteit a képre kattintva olvashatják.  

#ZsidoMuzeum 








Korábbi hírleveleink