Zsidó Múzeum 

Magazinja #203

Sárga csillag

1944. április 5-e

1944. március 31-én rendeletek sorozata árasztotta el a magyar zsidóságot, köztük a sárga csillag viselésére vonatkozó szabályzat:

“1. § (1) A jelen rendelet hatályba lépésétől kezdődően minden hatodik életévet betöltött zsidó személy – nemre való tekintet nélkül -köteles házon kívül felső ruhadarabjának bal mellrészén, jól láthatóan, 10×10 cm átmérőjű szövet-, selyem, vagy bársonyanyagból készült, kanárisárga színű, hatágú csillagot viselni.”

A történelem során nem ez volt az első időszak, amikor a zsidóknak megkülönböztetésük jeléül különféle ruhadarabokat kellett viselniük. A legrégebbi utalás 807-ből származik, amikor is Hárún al-Rashid abbaszida kalifa elrendelte, hogy minden egyes zsidónak magas, kúpszerű kalapot és sárga övet kell viselnie. Két évszázaddal később a IV. lateráni zsinaton kihirdették: “A zsidók és a szaracénok (muszlimok) mindkét neműek minden keresztény tartományban és mindenkor a közvélemény szemében a ruházatuk jellege által kell, hogy megkülönböztessék a többi néptől.”

A spanyolországi Toledoban Juan Martínez Gujjaro o Silíceo érsek 1547-ben tervszerűen közölte, milyen lépésekkel zárandóak ki a “nem tisztavérűek” a közösségből. Ennek három szakasza volt: “Megkülönböztetés, elkülönítés, felszámolás.” 

Picture

Esti Újság 1944. április 8. Forrás: Arcanum

Évszázadokkal később a nemzetszocialista zsidóüldözés politikája is pontosan eszerint s szisztéma szerint járt el.

Ez Magyarországra a már fent idézett rendelet keretében 1944. április 5-re ért el, és aki ennek ellenszegült, legenyhébb esetben is szabadságvesztésre számíthatott. 

Azonban nem csak a csillag meglétét, de annak színét, anyagát, varrásának módját is szigorúan szabályozta a rendszer. 

A Dunántúl c. napilap 1944. április 20-i lapszáma több hasábot szentel azoknak, akiket a “zsidó csillag nem viselése” miatt szabadságvesztésre, pénzbüntetésre ítéltek. 

Szalai Ignác 73 éves, nádasladányi születésű bádogost, például azért helyeztek vád alá, mert bádogból készült csillaggal utazott a pécsi villamoson. 200 pengős bírságot kellett fizetnie. Ne feledjük az 1936-os Havi 200 fix. c. film slágerének sorát: “Havi 200 pengő fixszel, ma egy ember könnyen viccel.” Akkoriban ez az összeg egy alacsonyabb havi jövedelemmel ért fel. 

A hét műtárgya: Gelcz Irén sárga csillaggal

Picture

Fodor Józsefné Gelcz Irén, Budapest VII. kerületben 1913. szeptember 25-én született, szülei: Gelcz Rezső és Stern Mária. Budapest XIII. kerületében 1976. október 11-én hunyt el. 1944-ben a sárga csillag viselésének kötelezettsége őt is sújtotta.  Ez a fénykép valahol Budapest belvárosában készült, azonban a pontos helyszínt ezidáig nem sikerült azonosítanunk. Kérjük kedves Olvasóinkat, hogy amennyiben van a pontos helyszínre vonatkozó megfejtésük, e-mailben küldjék el számunkra: [email protected]

Csillagos portrék 

A csillaggal megjelölt emberekről szinte alig maradt ránk fénykép, hiszen a megbélyegzettek nem szívesen álltak kamera elé. A fényképezésre kevés lehetőség volt: a zsidókat egyéb ingóságaikkal együtt fényképezőgépeiktől is megfosztották. 

Intézményünkben szisztematikusan gyűjtjük a csillagos portrékat​. Kérjük, amennyiben van ilyen kép a családban, vegyék fel velünk a kapcsolatot a [email protected] e-mail címen! 

Köszönjük! 

Vándorkiállítás a sárga csillagról

Csillag a házon - csillag a kabáton című kiállításon fényképek, naplók és visszaemlékezések, korabeli újságcikkek, hirdetmények érzékeltetik, mit éltek át a csillagviselésre kötelezettek, s hogyan reagált a magyar társadalom többsége a törvények alapján zsidónak minősülő polgártársainak megbélyegzésére. 

Ez a kiállítás 2024-2025-ben vándorkiállításként kölcsönözhető. 



1944 áprilisában Magyarországon csaknem 700.000 ember ruházatán jelent...

Read More

Fénykép és holokauszt

Jalsovszky Katalin a Csillag a házon - a csillag a kabáton című kiállítás kurátorának korábbi szövegét olvashatják alább, ami Fotóművészet című lapban jelent meg. Témája a holokauszt fényképek sorsának és történeti hitelességének elemzése. Ebből olvashatnak a blog posztunkban egy részletet.



Tíz éve, 2011-ben fejtettük meg az ikonikus fénykép felvételének...

Read More

Anna Margit a Magyar Nemzeti Galériában

A hamarosan megnyíló A bábú megszólal - Anna Margit (1913-1991) életmű-kiállításra Magyar Nemzeti Galériába Múzeumunk is kölcsönzött egy festményt. A hóhér és ádozatai Anna Margit 1981-es munkája, amely Péter Vladimir ajándékaként került a gyűjteményünkbe.

Picture

Tárlatvezetés és finisszázs

MEMENTÓ - AZ EMLÉKEZÉS GESZTUSA című kiállításunkban az Art Departmentben április 7. vasárnap, 16 órakor lesz  tárlatvezetés Farkas Zsófia kurátorral.
A tárlat finisszázsa április 14-én 16 órakor lesz. Az eseményen hallhatnak tárlatvezetést Csősz Lászlóval, Farkas Zsófiával és Toronyi Zsuzsannával, ezt követően pedig 18 órakor Erdély Miklós Verzió című filmjét vetítjük. A belépés mindkét esetben ingyenes.

Picture

Digital Memorial Knowledge Infrastructure - the Holocaust in Hungary 80 Years Later

Európai Unió által támogatott projektünk (Digital Memorial Knowledge Infrastructure - the Holocaust in Hungary 80 Years Later) keretében nemzetközi konferenciát tartunk

EGY NÉPIRTÁS FÁZISAI: GETTÓK, TÁBOROK, ÁLDOZATOK

címmel 2024. április 17-én, a Goldmark teremben. (1075 Budapest, Wesselényi u. 7. 

Borítóképünk: Sárga csillag Orosházáról

Löwy Dezső sárga csillagja 1944-ből, amely az orosházi hitközség ajándékaként került a gyűjteményünkbe.

Picture







Hírlevelünk küldésének napja: II. Ádár 26.




Korábbi hírleveleink