Zsidó Múzeum 

Magazinja #192

Felszabadulás

Kedves Olvasóink!

A hírlevél formátumát átalakítjuk, annak érdekében, hogy minél minőségibb tartalmat tudjunk közvetíteni. Továbbra is minden héten hírt adunk a Múzeum és a magyar zsidó közösségek fontos eseményeiről, de havonta egyszer rós hódeskor az eddiginél tartalmasabb, színesebb múzeumi magazint fogunk küldeni feliratkozóinknak. 

Címlapképünk: A pesti gettó térképe

Picture

A hét műtárgya: Megemlékezés a gettó felszabadulásának tizedik évfordulóján

Picture

A pesti nagy gettót Vajna Gábor nyilas belügyminiszter 1944. november 29-én kiadott rendeletére hozták létre Budapest VII. kerületében. A zsidóknak a Dohány utca, Nagyatádi Szabó István utca (mai Kertész utca), Király utca, Csányi utca 3–6. szám, Rumbach Sebestyén utca 17–19. szám, Madách Imre út, Madách Imre tér, Károly király út (mai Károly körút) által határolt 0,3 km2-es területre kell összeköltözniük. Az területen élő nem zsidó személyeknek lakásukat (cserelakás ellenében) el kellett hagyniuk. A kijelölt körzetben összesen 162 csillagos ház volt; a határt alkotó utcákra néző házak nem tartoztak a kijelölt területhez. A gettót magas deszkapalánkkal vették körül, majd lezárták. Területét csak különleges esetekben (például kórházi kezelés, temetés miatt), illetve csak a kijelölt személyek hagyhatták el. Négy kapuját fegyveresek őrizték. A beköltözők a Klauzál térre érkeztek, ahol ékszereiket, értéktárgyaikat elkobozták. Eredetileg megközelítőleg 63 000 zsidó lakos, zömmel idősek és 16 éven aluliak elhelyezésével számoltak, így átlagosan 14 személy jutott egy szobára. 1945 januárban a létszám már megközelítette a 70 000 főt. A gettó felszabadulása után mintegy 3000 temetetlen holttestet találtak. Többségüket a Dohány utcai zsinagóga mellett, tömegsírokban temették el.

Tegnap élőlánc és megemlékezés volt a budapesti gettó felszabadításának 79. évfordulóján.
Január 18-án, csütörtökön reggel 8 órakor az erzsébetvárosi iskolák és a budapesti zsidó iskolák tanulói és tanárai karöltve a zsidó civil szervezetek tagjaival, élőláncot alkottak az egykori gettó területe körül. Ezt követően délelőtt 10 órakor a Dohány utcai zsinagógában kegyeletes megemlékezésre került sor.  Az élőlánc során az áldozatok nevével ellátott fehér léggömböket engedtek a magasba – büszkék vagyunk arra, hogy az élőláncban résztvevő diákok jelentős része a Budapesti Zsidó Hitközség iskoláinak tanulója. Az élőláncról és a gettó történetéről Flódni című oldalunkon bővebben olvashatnak. 

Állandó kiállításunk: Az emlékezet kertje 



A Dohány utcai zsinagóga épülete melletti árkádok övezte alig ezer...

Read More

A kertben eltemetettek kereshető névlistája az alábbi képre kattintva elérhető: 

Picture

Meghívó: Mementó: az emlékezés gesztusa 

Picture

Jahrzeit: Kádár Béla 

Picture

Hírlevelünk küldésének napján, svát hó 9-én van a Jahrzeitja, halálozási évfordulója gyűjteményünk egyik alkotójának, Kádár Bélának. 1956 január 22-én hunyt el, ami a zsidó naptár szerint szintén svát hónap 9-e volt. Életéről, művészetéről honlapunkon olvashatnak: 








Hírlevelünk küldésének napja: Svát 9.




Korábbi hírleveleink