Zsidó Múzeum ​

Magazinja

#228 Ünnepek

A még a járványügyi lezárások idején indult hírlevelünk történetében olyan következik, ami eddig soha: a péntek délre ígért "Magazin" a következő hetekben mindig éppen ünnepnapra esik. Ünnepnapon természetesen nem végzünk munkát, nem küldünk hírlevelet, de nem is térünk el a jól megszokott ritmustól, ezért ebben a számban küldjük az őszi ünnepek idejére szóló teljes hírlevelünket. 

Boldog ünnepeket kívánunk, és ha hiányzunk, nézzenek bele régebbi hírleveleinkbe​, vagy látogassák meg a kiállításunkat online.  

Ros hásáná

A zsidó újév, Ros hásáná ősszel, szeptember – októberben van, idén október 3-4-én. 

A Tóra és az imakönyv "emlékezés napja" illetve "sófárfúvás napja" néven említi ezt a napot. Az önvizsgálat és bűnbánat tíznapos időszakának első napja, amelyet Jom Kipur, az Engesztelés Napja zár le. Az évek számítása az ünnep, egyben tisri hónap első napjával kezdődik, innen a Ros hásáná, azaz újév elnevezés. Az imák az ünnep fő témái köré csoportosulnak, megemlékezünk arról a hagyományról, hogy ez a világ teremtésének évfordulója, illetve arról, hogy Isten a világ ura, aki ezen a napon ítéletet hoz teremtményei felett. Ros hásáná speciális ételei között van a méz és a gránátalama, illetve a kerek bárhesz, melyek reményeink szerint mind elősegítik a sikeres és édes új évet.

A zsinagógákban mindenhol Izsák megkötözésének (Akédá) történetét olvassák fel. A zsinagógai ünnepi liturgia legkiemelkedőbb pillanata a sófárfúvás. Hagyományunk szerint az első sófár annak a kosnak a szarvából készült, melyet Ábrahám végül Izsák helyett áldozott fel, miután Isten meggyőződött hűségéről.

A néhány éve készült videóban a világ minden részéről hallhatunk sófárfújást - köztük a mi közösségeinkét is: 



A hét műtárgya: Imakönyv 

Picture

A kicsi, mindössze 15 pergamen lapot tartalmazó alkalmi imakönyv egyik kedves kis illusztrációja az Akéda, azaz Izsák megkötözésének jelenetét ábrázolja. A kép közepén Izsák egy kövön fekszik, felette magasodik apja, Ábrahám kezében méretes karddal. A kép jobb szélén már ott várakozik jámboran a kis kos, akit végül, a felhőből hallatszó "égi hang" (itt meglehetősen plasztikusan, szárnyas angyalként ábrázolva) hatására Ábrahám feláldoz. Szépen csavarodó szarva a sófárra emlékeztet. 

Az Akédá ábrázolásokról bővebben a T12 tanház egyik régebbi előadásából: 



Jom Kipur 

Jom Kipur, az engesztelés napja legfontosabb célja, hogy megtérésre ösztönözzön. Huszonöt órás böjtöt tartunk, így teljesítjük az előírást, mely szerint sanyargatnunk kell magunkat ezen a napon. Szombatok szombatja néven is ismert, amikor nem csak a sábát tilalmai érvényesek, hanem tilos enni, inni, mosakodni, parfümöket használni, kényelmes bőrcipőt viselni, valamint házaséletet élni. A tilalmak megtartása nem célként, hanem eszközül szolgál, így könnyebb a megtérés gondolatára fókuszálnunk. A böjtöt megelőző nap délutánján ünnepi étkezést tartunk, ezt követően mondjuk el a zsinagógában a Kol nidré ünnepi szöveget, majd a Jom Kipur-i imákat. Másnap majdnem az egész napot imádkozással töltjük, a böjt végét a sófár hangja jelzi az imádkozóknak. 

Egy gyönyörű Kol Nidré feldolgozás: Max Bruch 1881-ben bemutatott műve. 



Szukkot

Az Egyiptomból való szabadulást követő negyven esztendőben őseink a pusztában vándorolatak, és végig ideiglenes otthonokban, sátrakban laktak. Erre emlékezve tartjuk meg a sátrak (Szukkot) hétnapos ünnepét. Az ünnep két legfontosabb gyakorlati előírása a sátor építése és a négy növényből álló csokor beszerzése. A hagyományos előírást követők Jom Kippur végén kezdik el a szukká (ünnepi sátor) építését, és ha tehetik, akkor a hét nap során benne laknak. Mások csak az étkezések alkalmával tartózkodnak a zsinagógák, ritkább esetben az otthonaik kertjében felállított sátorban, ahol a rabbinikus hagyomány szerint az ünnep minden napján különleges vendégek (uspizin) is érkeznek: Ábrahám, Izsák, Jákob, József, Mózes, Áron és Dávid egyaránt tiszteletüket teszik Szukkot ideje alatt.

Picture

Az Akédá kapcsán már megismert imakönyv szukkoti jelenetet ábrázoló képe: a gallyakkal fedett ideiglenes otthon (sátor) felé tartó férfiak: egyikük imakönyvvel a kezében már majdnem belép, míg a kép jobb szélén egy felnőtt és egy gyermek kezében az ünnepi csokorral látható. 

Az imakönyvecske többi képe is elérhető online műtárgy-nyilvántartó rendszerünkben ITT



A napos, meleg Közel-Keleten formába öntött zsidó vallási szabályok érvényben...

Read More

Szukkot a múzeumban

Picture

Szukkot ünnepének szimbóluma a náddal fedett sátor és a pálmacsokor, ami négyféle növényből áll. A gyorsan pusztuló szerves anyagok múzeumban nem kiállíthatóak, kivéve a csokorhoz tartozó etrogot. A tanult és parancsolatokat megtartó zsidókat jelképező citrusféle nem rohad meg, hanem csak megfonnyad, összeszárad. A kiállításunkban látható etrogok az elmúlt évek szukkotjainak emlékei.

Múzeumi programok

Kurátori tárlatvezetés a Magyar Nemzeti Galéria „Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain” című kiállításában, mely jelentős részben a mi gyűjteményünkben megőrzött műtárgyak alapján készült munkatársunk, Farkas Zsófia rendezésében.

2024. október 6. 15:30-17:30

Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, Szent György tér, 1014

A trauma kirajzolódása

Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállításhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetés. A beszélgetés résztvevői: 

  • Farkas Zsófia, a kiállítás kurátora; a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár munkatársa
  • Richter Júlia, a Traumaközpont klinikai igazgatója; A holokauszt nemzedékei című kötet társszerzője
  • Moderátor: Gyárfás Dorka, kulturális újságíró

2024. október 8. 17:00-18:30

Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, Szent György tér, C épület

Picture

Szeretettel várunk minden érdeklődőt az Így történt. A holokauszt emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállítás záróeseményén, amelyen igazi kuriózumként, a kurátori tárlatvezetés mellett elfeledett vagy még sosem hallott zeneművek hangzanak el.

Ábrázolható-e a holokauszt, megragadhatók-e a képzőművészet nyelvén az üldöztetés traumái? A tárlaton a szemtanú művészek – grafikai albumokban, sokféle nyelven és más-más stílusban elbeszélt – személyes sorsára, életútja elevenedik meg. A tárlatvezetéshez a finisszázs alkalmával két zenemű is kapcsolódik.

Közel száz évvel a darab születése után egy „újrabemutón”, azaz emlékbemutatón hallhatjuk Vándor (Venetianer) Sándor karmester, zeneszerző Brácsa szólószonatináját Bársony Péter Liszt Ferenc-díjas brácsaművész előadásában. A mű, amelyet Vándor 1929-ben írt, csupán kéziratban maradt fenn. Vándor Sándort 1944 novemberében Sopronbánfalvára hurcolták, ahol megfagyott.

A másik mű, a hírhedt Waldsee-levelezőlapok ihletésére Dinyés Dániel zeneszerző szerezte, amely szóló brácsára íródott.

A látogatók a zeneműveket a kurátori vezetéssel együtt, azzal párbeszédben elhangozva hallgathatják meg.

Közreműködik: Bársony Péter Liszt Ferenc-díjas brácsaművész és Farkas Zsófia, a kiállítás kurátora.

Helyszín: 1014 Budapest, Szent György tér 2.

Időpont: 2024. október 13. vasárnap, 16-17:30

A tárlatvezetéseken a kiállításra váltott belépővel és a tárlatvezetési programjeggyel (1500 Ft) lehet részt venni. A jegyeket ezen a linken​ lehet megvásárolni. 

Picture

A mostani ünnepek nem lehetnek felhőtlenül boldogok, hiszen mindannyian a közel egy éve elrabolt túszok sorsa miatt aggódunk. 

A terrortámadás első évfordulóján, október 7-én a Kidma egyesület 1000 budapesti fára helyez el sárga szalagot, a túszokkal vállalt szolidaritás szimbólumát. További információ az akció facebook oldalán​. 

Címlapképünk: Sáná tová! 

Picture

Hírlevelünk küldésének napja: Elul 24.

Sáná tová - majd pecsételtessünk be mindannyian egy jó új évre!  




Korábbi hírleveleink