Zsidó Múzeum 

Magazinja #190

Csendélet

A csendélet jelentős, és sokszínű nemcsak képzőművészeti, hanem egyetemes művészeti műfaj. Sokféle korszakban, számos művész különféleképpen értelmezte és értelmezte újra a csendélet műfaját. Hírlevelünkben ennek a képtípusnak a sokféleségét mutatjuk be gyűjteményünk tárgyain keresztül.

Kép a képben

Picture

Gyakori, a szentendrei iskolához is köthető képtípus a „szobor a képben”, tehát a szobor csendéleti tárgyként való megfestése. Ez a gyakori motívum egyrészt a művész és modellje közötti szoros kapcsolatra, másrészt a plasztika, mint műfaj előtérbe kerülésére utal. Perlrott Csaba Vilmos több ilyen típusú képet is készített. Némelyiken a szobor és az ábrázolt alak szinte egylényegűvé válik, az emberi portré és a plasztika ábrázolásmódja összemosódik. A gyűjteményben található a Csendélet szoborral című mű, amelyen a csendéleti elemek már-már összemosódnak az utcakép házaival, a kép közepén látható szoborportré pedig egyszerre hökkent meg bennünket elevenségével és merevségével.

Csendélet és önarckép

Picture

Gombos Lilly (1887–1973) Sonnenfeld Amália néven született, a híres szobrász Földes Lenke nővére. A budapesti Képzőművészeti Főiskolán kezdte meg festészeti tanulmányait, ezután Párizsban tanult. A kecskeméti művésztelepen fejlesztette tovább magát Iványi Grünwald Béla irányítása alatt az 1910-es évek elején. A Műcsarnokban 1912 után rendszeresen kiállított, 1932-ben a Nemzeti Szalon gyűjteményes tárlatán szerepelt. Több éven át élt Párizsban, több nagysikerű kiállításának helyszínén, és itt is hunyt el.

Műtermi önarcképének főszereplője kevésbe ő maga, mint a festmény előterében hatalmasodó ecsetekkel teli váza és festéktubusok. 

Pár másodperc eltelik, mire a néző észreveszi, hogy a kép főszereplője, Gombos Lilly arca a háttérben, egész kicsiben jelenik meg, egy tükör visszatükröződéseként feltűnő festményként. A huszadik századi művészönarckép németalföldi festmények rejtvényszerűségét idézi, amikor különböző festészeti eszközökkel megnyújtja a kép terét és szinte nyomozásra hívja az alkotás befogadóját (a képen elhelyezett tárgyak térbeliségének felgöngyölítéséhez).

Az Önarckép egy ars poeticaként is funkcionálhat, hiszen Gombos Lilly foglalkozásának fő attribútumait helyezte a festmény középpontjába. A szerző, a kép terében egészen hátul, egy függöny mögül lesi meg az általa teremtett jelenetet, mintegy névtelenül szignálva, jóváhagyva saját alkotását.

Csendélet a zsinagógában?

Alapvetően ha csendéletről van szó, mindenkinek a különböző gyümölcsöskosarakat ábrázoló festmények jutnak eszébe, azonban az ember által készített különböző formavilágú tárgyak megkomponált elhelyezésének megörökítése is tekinthető csendéletnek. A csendélet a fotográfia történetében is jelentős szerepet tölt be, hiszen a korai fényképalkotásra alkalmas eszközök hosszú expozíciós ideje miatt leginkább kimerevített pillanatok megörökítésére voltak alkalmasak. Mivel a fény, azaz a nappal való képalkotás csodája egyenesen a festészet halálát hirdette, az első használói ezeknek a gépeknek átképzett festők voltak, akik éppen a festészet különböző kompozíciós eljárásaival alkották meg az első képeket. Így lehetett az, hogy egy időben a legelső megmaradt dagerrotípiának egy csendéletet tekintettünk, melyet végül leváltott egy sokkal korábbi utcafotó, melyen egyébként a legelső fényképen megörökített embert is megtalálhatjuk.

A csendélet és a fotográfia történetének egyik ilyen változataként tekinthetünk a kismartoni Wertheimer zsinagógában készült fényképre is. A Zsidó Múzeum alapítói szoros kapcsolatban álltak a Múlt és Jövő című folyóirattal. A lap rendszeresen közölt képes beszámolókat egy-egy nagy múltú magyarországi zsidó közösségről. 1912-ben hosszú cikksorozat jelent meg a kismartoni (ma: Eisenstadt, Ausztria) zsidók tárgyairól, szokásairól, történetéről. Az itt közölt fényképeket Wolf Sándor – a leggazdagabb kismartoni kereskedőcsalád leszármazottja, neves történettudós – bocsátotta a lap rendelkezésére, majd ezeket a képeket eljuttatta a Zsidó Múzeum részére is. Wolf Sándor maga is gyűjtő lévén, szülőházában, a nevezetes Wertheimer-házban múzeumot rendezett be. 1938-ban, az Anschlusst követően, Palesztinába emigrált, gyűjteményének jelentős része szétszóródott. A fénykép technikailag, arányait tekintve mindenképp megfontolt, nem csupán dokumentációs jellegű, hanem egy esztétikai nézőpontot is magában hordozó alkotás. A zsinagóga tárgyainak megörökített képe, akár vehető egy olyan idilli állapotnak, amely a zsinagóga és a kismartoni zsidóság történetének azon pillanatát örökíti meg mely pillanatban nem csak a liturgikus tárgyaknak, de egyaránt a közösségnek a hiánytalan fennállását is láthatjuk.

Picture

Kiállítás archív: Saját szoba

Egy 2018-as kiállításunkra szeretnénk felhívni az olvasók figyelmét, melynek címe Saját szoba. Sajó Edit és Schaár Erzsébet alkotói tere.



Egy igen ismert és egy szinte ismeretlen huszadik századi női művész...

Read More

Borítókép: Teplánszky Sándor - Interieur

Picture

Teplányszky Sándor (1886-1944) képén egy nagypolgári miliő jelenik meg a szemünk előtt, melyen fontos szerepet játszik a fényhatások ábrázolása. Sőt, a növények, a festmények, a súlyos csillár mintha csak ürügy lennének a beáramló fény és a felületek találkozásának megfestésére. A festmény témájával ellentétben a művész személye igen ellentmondásos volt. A világ számos országában élt és alkotott. Műveiben konzervatív, politikai nézeteiben azonban radikális kommunista művész volt. Anyja révén Gábor Marianne festőművész is rokona volt. Szociális és politikai aktivitása, illetve később a zsidósága miatt a huszadik század viharainak kellős közepébe került. A Tanácsköztársaság idején plakátokat és jótékonysági kiállítást szervezett, ezek miatt a fehér terror idején perbe fogták és elítélték. A harmincas években az USA-ban dolgozott, majd hazatért. Néhány évvel később a vészkorszak idején feltehetően a kommunista elköteleződése révén újfent célpontja lett a megszálló német erőknek. Ismeretlen időpontban deportálták. Ezután sorsa nehezen rekonstruálható. 1944 őszén a Sachsenhausen-i koncentrációs táborba került. Februárban pedig Bergen-Belsenbe vitték, ahol a felszabadulás előtt életét vesztette. Árván maradt, VI. kerület Aradi utca 22. szám alatt található műtermét a nyilasok kifosztották, így munkáinak jelentős része szétszóródott. Az ott maradt festményeket - többek között a fent látható műtermet ábrázoló képet is - a testvére, Teplánszky Márta mentette meg és adományozta a Magyar Zsidó Múzeumnak. Emlékét őrizzük.

Pályázat

Picture

Az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE), a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Goldziher Intézet pályázatot hirdet egyetemi és főiskolai hallgatók számára.  

A pályázatok benyújtási határideje: 2024. március 18. hétfő.

Pályázati témák: 

  • A Kozma utcai zsidó temető rejtett értékei

  • A Szentföld a magyar zsidó irodalomban

  • Budapest zsidó építői

  • A tudományos élet veszteségei a holokauszt idején








Hírlevelünk küldésének napja: Tévét 24. 




Korábbi hírleveleink