Zsidó Múzeum ​

Magazinja #219

​Tamuz 20

Ma, Tamuz 20-a: Theodor Herzl Jahrzeitja 

Theodor Herzl, vagy nekünk persze Herzl Tivadar a szokásos jelző szerint a „cionizmus atyja”,” Chozé Hamedina”, Izrael Állam megálmodója. A Dohány utcai zsinagóga szomszédságában született 1860-ban, s tragikusan fiatalon halt meg 120 évvel ezelőtt.

A bécsi Zentralfriedhofban temették el, ahonnan hamvait 1949-ben Jeruzsálembe szállították, - ma a róla elnevezett Herzl Hegyen nyugszik. Halála megrázta a zsidó világot, bécsi temetésén több mint hatezren vettek részt, s halálhírét, temetésének részleteit címoldalaikon hozták a lapok. Profilját, alakját azóta is újra meg újra feldolgozzák a zsidó művészek.

A hét műtárgya: Herzl plakett

Picture

Boris Schatz: Theodor Herzl portréja →

Herzl Tivadar, a modern politikai cionizmus megálmodójának profilja korai halála után nagyon hamar ikonikus szimbólummá vált. Herzl emlékplakettjét a Becalél  (izraeli Művészeti Akadémia) vezető művésze, Boris Schatz készítette el bronzból.

A budapesti Zsidó Múzeum 1936-ban felvette a kapcsolatot a Becalél Akadémiával, ami igazi szellemi áttörésnek számított abban a korban, hiszen a magyarországi zsidó közösség hagyományosan anticionista volt. A Herzl plakettet 1936-ban, műtárgycserével szerezte meg gyűjteménye számára a Magyar Zsidó Múzeum.



A Zsidó Múzeum épületén büszkén hirdeti a márványtábla, hogy a múzeum 1931-ben...

Read More

Emléktábla a lépcsőházban 

Picture

A Herzl emlékét őrző táblát 1946-ban helyezték el a múzeum lépcsőházában, mert azokban az években ez közterületen lehetetlen lett volna. A múzeum megnyitásának 40. évfordulójára összeállított albumban​ ez a kép is szerepel. 

Herzl halála

Picture

Herzl Tivadar 1904-ben már világhírű szószólója volt a cionizmus ügyének. Az általa alapított Die Welt című napilap külön számmal emlékezett meg róla halálakor, amelynek egy példánya Múzeumunk gyűjteményében is megtalálható.

Kolodko miniszobor biciklivel 

Picture

A Zsidó Múzeum épületének táblája szerint a múzeum 1931-ben ott épült fel, ahol 1860. május 2-án megszületett Theodor Herzl. Ez nagyjából így van, de bármilyen illúzióromboló is, a szülőház bizony nem a Múzeum jelenlegi helyén, hanem körülbelül a Wesselényi utcai elején lévő gyalogátkelő (zebra) helyén állt. Nem sokkal a kis Tivadar megszületése után a Herzl családnak már jobban ment, és a szűk Terézvárosból átköltöztek a Duna parti Thonet-Hofba, a Vigadó mellé. Innen Herzl könnyen átsétálhatott a Sütő utcába, az akkor még ott működő Evangélikus Gimnáziumba, ahol 1878-ban érettségizett. Ezt követően Herzlék átköltöztek Bécsbe, és Theodor igazán modern életet élt: újságíróskodott a Neue Freie Presse-nél, színdarabokat írt, megálmodta a modern zsidó nemzetállamot és közben a korszak nagy újdonságával, biciklivel járt.

Ennek a 19. század végi hipszternek állít emléket a szülőháza helyén álló biciklitárolóra szerelt aprócska gerillaszobor: Theodor Herzl Opel Victoria Blitz biciklijével. 

Meghosszabbított kiállítás

A Magyar Nemzeti Galéria október 13-ig meghosszabbítja az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című tárlatát. Alább Herczeg Márk értő kritikáját olvashatják a kiállításról a 444.hu-n, ha az alábbi linkre kattintanak.

Borítóképünk: Képeslap Herzl emlékére:



Read More


On Instagram








Hírlevelünk küldésének napja: Támuz 20.




Korábbi hírleveleink