Resim

Sanat Psikoterapileri derneği

E-Bülten 20

Resim

S.Seda Güney ve Duygu S. Tomru​ 

Editör'den

20. E-Bültenimizi yayınlamanın sevinciyle “Merhaba”,

Bir önceki e-bültenimizden bu yana geçen aylar, mevsimler, neredeyse bir yıl sonra yeniden 
20. e-bültenimiz ile sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Pandemi ile yaşamaya alışmaya çabaladığımız bu senede de hayatımıza eklediklerimiz, öğrendiklerimiz kadar kaybettiklerimiz, yasını tuttuklarımız oldu. Bu sayımızın temasını yılın ortasına doğru pandemiden geçerken yaşadıklarımızı da göz önünde bulundurarak, sanat terapileri ile zor duygularla başa çıkarken “Yaratıcılık, Kayıp ve Yas” olarak seçtik.

Daha Fazlası 

Picture

Ceren Atmaca

Resim

Duygu Seda Tomru

Bilim Sanat ve Yaratma Ediminin Örtüştüğü Yaşamlarıyla, Düşünceleriyle Prof. Dr. İsmail Ersevim ve Prof Dr. Süleyman Velioğlu

Duygu Seda Tomru

16 -17 yaşlarındaydım.Yaz sabahları yürüyüşe çıktığımda önünden geçtiğim balkon benim için ilgi çekiciydi. Uzunca beyaz saçlarını kimi zaman arkada toplayan, kimi zaman serbest bırakan Beyefendi balkon masasında ya kitap okur, ya defterine özenle yazar, ya kitapları yanında kahvesini yudumlarken mavi ufka bakıp düşünür ya da daktilosunun tuşlarıyla tempolu bir müzik yaratırdı.
Daha Fazl ası

Resim

Yasemin Bihter Adalı

Resim

Olcay Güner

Resim

Funda Sancar

Resim

Hale Gençel

Resim

Kitap Önerileri

Yaratıcılık, Kayıp ve Yas Sempozyumu'nun Ardından..

Yasemin Bihter Adalı

Pandeminin sonuna doğru adımladığımızı umduğumuz günlerde, geçmiş seneye yeniden bakıyorum. Binbir tür kayıp ile bezeli Covid-19 dönemi kişisel olduğu kadar mesleki pratiğimizde de yas konusunu öne çıkarmış, dijitalleşmenin ortaya çıkardığı kaynaklar ve zorluklarla yası nasıl sanatın iyileştirici gücüyle buluşturacağımızın yollarını arar olmuştuk.

Ekolojik Kayıplar/Yas ve Çocuklar

Olcay Güner

Kayıplar hepimizin yaşantısında var olan bir unsurdur. Kayıp durumunda hissettiğimiz zor duygularla nasıl baş edeceğimizi ve nereye yönlendireceğimizi çoğu kez bilemeyiz. Öfke ve üzüntü bazen taşınamaz derecede ağır gelir. Altında adeta eziliriz. Bazen de tam oracıkta dururlar ama onlar yokmuş gibi davranırız. Var olan değerlerimizin kaybı sadece duygusal değil, narsistik yaralanmalara da yol açar. Bu da karamsarlık ve anlam kaybı ile sonuçlanabilir.


Daha Fazlası

Ustaları Anarken: Ustaların Ruhsallığımızdaki Yeri ve Onları Anmanın Terapötik İşlevi

Funda Sancar

Sanat Psikoterapisi’nde usta çırak ilişkisinin kazandırdığı deneyim odaklılığa önem veriyoruz. Yasımızı yaşarken de ustalar bize ışık tutuyor belki de içsel inşaamızda bizi tutan bazı kolonlara denk geliyorlar. Bu yüzden onları anmanın ve anlamanın önemli olduğu düşüncesindeyim.


Daha Fazlası​

Yaslı Grupların Terapi Sürecinde Mizahın İşlevi

Hale Gençel

​Merhaba, Sizlerle kendi yas hikayemden bir bölüm paylaşarak başlamak istiyorum...​
Daha Fazlası​

Kitap Önerileri​
Duygu Seda Tomru

E-bültenizimin 20. sayısının ana temaların "Yaratıcılık, Kayıp ve Yas olması nedeniyle önereceğim kitapların bu konularla ilgili olmasını diledim. Oldukça hassas konuları içeren kitapları seçerken olabildiğince titiz ve özenli olmaya çalıştım. Kuramsal açıdan yardımcı olabilecek rehber kaynaklar olmalarının yanı sıra uygulama örneklerini de içermelerini tercih ettim.


Daha Fazlası

Ana sayfa

E-Bültenlerimiz Ve Her Türlü Sorunuz İçin :

Sizlerin görüşlerinizi önemsiyoruz. Her türlü öneri, şikayet ve görüşleriniz için derneğimizin info@sanatpsikoterapileridernegi.org adresine mail atmanız yeterlidir. 

Sosyal MEDYAmızdan TAKİP İÇİN