Zsidó Múzeum 

Magazinja #208 - Májusi szemtanúk

A hét műtárgya: Reichental Ferenc: "Arbeit macht frei" album (1946)

Reichental Ferenc a csallóközi Nagylégenben született, az első világháborúban hadifogságba esett, ahol azonban engedélyt kapott a tanulásra, így az irkutszki művészeti iskolában és a Szentpétervári Művészeti Akadémián tanult. Itt ismerkedett meg az orosz avantgárddal. Az 1930-as években festett életképei a kárpátaljai szegény körülmények között élő zsidók életét örökítette meg. Ő és a felesége megmenekültek a holokausztból, de édesanyát és számos családtagját a koncentrációs táborokban ölték meg.1948-ban véglegesen az Egyesült államokba emigrált, itt is halt meg 1971-ben.

A nyomtatott szénrajzokból álló “Arbeit macht frei” album fekete-fehér képei elsőre csupán kontúrokat mutatnak, azonban erőteljes, részletes arcvonások rajzolódnak ki a sötétség forgatagából. Az események naturalista jellegű ábrázolása mellett szimbolikus elemekre is felfigyelhetünk Reichental képein.

Picture

A túlélés mintázatai

Április 18-tól látogatható a Digital Lens interdiszciplináris kutatócsoportjának kiállítása Sipos Melinda helyspecifikus alkotásával kiegészítve a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban.

Sipos Melinda művészeti gyakorlatának fókuszában adatalapú installációk létrehozása áll. Az adatok megfogható minőséggé alakítása: anyagokra, méretekre, arányokra való lefordítása hatékony módszer társadalmi kérdések, történetek, összefüggések szélesebb megismertetésére, “közelhozására”.

A kiállításon szereplő 4960/360 című mű a holokauszt áldozatainak és túlélőinek nyomasztó és feldolgozhatatlan arányszámának megtestesítésére tesz kísérletet. A spárgaszálak által létrehozott intim térbe beléphet a látogató. A sűrűséget alkotó rövidebb szálak sokaságából elvétve kilógó hosszabb szálak száma megegyezik Sátoraljaújhely zsidó lakosságának háború előtti és utáni lélekszámával.

Tekintse meg a tárlatot június 30-ig!

Picture

Huhák Heléna tárlatvezetése az Így történt-ben.

Huhák Heléna történész, a soá alatt keletkezett naplók történetét és azok különböző aspektusait kutatja. A különféle visszaemlékezések, versek és rajzok az üldözöttek válaszreakcióiként értelmezhetők. Az őket körülvevő valóság megváltozására tett kísérlet, az írott és a vizuális tanúságtétel egy formája, a jelen elbeszélhető történetté alakításának céljából. A traumatikus események szétrombolják az időbeli rendet és megtörik a múlt, a jelen és a jövő közötti folytonosságot. A falakon elhelyezett alkotások metszéspontját a folytonosság megteremtésére tett erőfeszítések jelentik, amelyekkel az üldözöttek a holokauszt utáni világba írják vagy rajzolják bele magukat.

Huhák Heléna tárlatvezetése május 10-én 16 órától lesz a Magyar Nemzeti Galériában. Ide kattintva találhatják meg az eseményt.

Picture

A művész kitárt ajtaja

Örömmel jelentjük be, hogy hamarosan megjelenik szegedi fióklevéltárunk új kiadványa. Tardos-Taussig Ármin szegedi mérnök, grafikus, tervező, a hitközség egykori meghatározó alakjának különleges napló/vendégkönyvét feldolgozó, A művész kitárt ajtaja címen érkezik Frauhammer Krisztina kollégánk kötete. A szegedi kötődésű grafikusról  ide kattintva​ olvashatnak többet.

Picture

Litera podcast a Szemtanúkról

Farkas Zsófiával a Litera podcastjában hallgathatnak meg egy beszélgetést, amelyben a Szemtanúk kötetről és az Így történt kiállításról, illetve a holokauszt képzőművészeti reprezentációjának értelmezéséről. Meghallgatom!

Így történt... - Tárlatvezetések

Picture

A kiállítás kurátora Farkas Zsófia május 12-én és 26-án kurátori tárlatvezetést tart az Így történt című kiállításban a Magyar Nemzeti Galériában. A facebook esemény linkjét itt találhatják.

Május 17-én pedig Csősz László kollégánk fog történész szemmel tárlatvezetést tartani a kiállításban. Erről bővebben itt tájékozódhatnak​​.

Borítóképünk: Turán Hacker Mária - Dachau

Turán Hacker Mária alkotása saját élményekből táplálkozik. 1944 novemberében Budapesten letartoztatták, majd Dachauba deportálták. Innen a kauferingi altáborrendszerbe hurcolták kényszermunkára.

Picture

On Instagram



Tag us in your photos using: [#jewishmuseumbudapest]


Hírlevelünk küldésének napja: Ijár 2., az ómerszámlálás 17. napja 




Korábbi hírleveleink