Zsidó Múzeum ​

Magazinja #217

​Ifjúsági táborok

A hét műtárgya: Madrich-képzés oklevele

Heti műtárgyunk igazi különlegesség: kedvelt rabbink, Verő Tamás szarvasi madrich-képzéséről szóló oklevele harminchárom évvel ezelőttről, 1991-ből. Azóta minden sokat változott: a táborozó gyermekek kortárs ifjúsági vezetőit nem húsz óra, hanem két év nagyon komoly képzés során készítik fel a programok megszervezésére és lebonyolítására, az esetleges konfliktusok kezelésére, a tábor felelősségteljes és sikeres megvalósítására. A pótmama/papaság azért maradt. Ez a régi oklevél igazi történelmi emlék már, ezért is őrizzük a múzeumban.

Picture

Interjú Fritz Zsuzsával

“A szarvasi táborban felnőtt emberek ma a gyermekeiket küldik a táborba, vannak közöttük sokan, akik aktívan a közösségben maradtak.”

Fritz Zsuzsa ebben a Múzeumnak adott interjúban a szarvasi tábor életéről, jelentőségéről, és a magyar zsidó életre gyakorolt hatásáról beszél.



Hogyan lódult meg az állni látszó idő a rendszerváltással, milyen volt akkor...

Read More

Mit mondanak a kövek? – Erdélyi Lajos hagyatékából

A magyar zsidóság történelmében az askenázi zsidóság hagyománya volt meghatározó. A másik a szefárd ág azaz a spanyol zsidók kevésbé és inkább Erdélyben voltak jelen. Egy igen korai emléke a szefárdok jelenlétének a kárpát medencében Temesváron található. Erdélyi Lajos ezt a korai szefárd zsidóság nyomát jelképező sírkövet örökítette meg a temetőben készített fényképsorozatán. A kérdés nyitott marad, hogy vajon tudatosan, vagy éppen véletlenül vált a fotó alanyává a sírkő. A temető legrégebbi sírja, Assael Azriel szaloniki szefárd zsidóé. 1636-ban halt meg, a felirat többi része megfejthetetlenné vált, de szerencsére a múlt század elején Dr. Singer Jakab temesvári rabbi lejegyezte a héber szöveget, és tőle tudhatjuk, hogy az elhunyt rabbi és orvos is volt.

Picture

Embermentő unokája látogatott hozzánk 

A héten vendégünk volt Salvador Reis, az egykori portugál embermentő, Carlos Sampaio Garrido unokája. Kedves barátjával, aki történetesen a portugál nagykövet feleségének nagybátyja, meglátogatták a Dohány utcai zsinagógát és a Zsidó Múzeumot. Az emlékkertben nagypapája tiszteletére koszorút helyeztek el.

Köszönjük a látogatást, megtisztelő, hogy vendégeink voltak!

Picture
Picture

Júliusi tárgyaink

Az alábbi gombra kattintva a múzeum júliusi keltezésű dokumentumainak gyűjteményét nézhetik meg, egészen 1831-től napjainkig bezárólag!

Megnézem az idővonalat !

Borítóképünk: Az OMIKE Szünidei Gyermektelepére nyaralni induló gyerekek

Az 1909-ben alapított Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület, az OMIKE, a Pesti Izraelita Hitközség és a zsidó közélet prominens személyiségeinek támogatásával működő, sok ezer tagot összefogó egyesület volt. Szerteágazó, jól működő intézményrendszert épített ki, melyben összefonódott a karitatív szociális és kulturális tevékenység. Fenntartott diákotthont, tanoncotthonokat, fiú- és egy leányotthonokat működtetett, volt könyvtára és kultúrotthona is. A gyermekvédelemből is kivette a részét: az Izraelita Szünidei Gyermekteleppel közösen évente 800-1000 pesti szegény iskolásgyermek vidéki nyaralását tette lehetővé.

Picture




Hírlevelünk küldésének napja: Támuz 6.




Korábbi hírleveleink