Zsidó Múzeum 

Magazinja #206 Lajta Béla

A Kiscelli Múzeum, Lajta Béla 150. évfordulójának alkalmából rendezett időszakos tárlatához a Magyar Zsidó Múzeum gyűjteményéből is állítottak ki tárgyakat. A tárlat látogatói különféle tervrajzok, tárgyak, installációk, illetve videómunkákon keresztül nyerhetnek betekintést a főváros képét világvárossá formáló építész életébe és munkásságába. Lajta tervein keresztül nem pusztán Budapest mára nevezetesnek tekinthető épületei, de a zsidóság különféle intézményeinek otthont adó tereinek létrehozása is köthető. Mindezen túl nem pusztán hozzá kapcsolódó irataink, de szenvedélyes műgyűjtő mivoltának köszönhetően a múzeum gyűjteményének gyarapodását előremozdító tárgyi adományai is mutatják Lajta Béla rendkívüli hagyatékát. Heti hírlevelünkben a Lajta Bélához köthető tárgyaink közül válogatunk.

A hét műtárgya: Padovai rimonpár

A képen látható rimonpár Padovában készült a 18. század első felében. Hasonló rimonpárokat készítettek több észak-itáliai városban, s több hasonló példány is ismert a világ jelentősebb judaika gyűjteményeiből. A rimonpárt Lajta Béla keleti útja során vásárolta, majd 1910-ben az akkor megalapított Zsidó Múzeumnak ajándékozta. A Rimonpár reprodukciója a Kiscelli múzeum tárlatában is látható.

A tóratekercs legrégebben kialakult díszei közé tartoznak a tekercset tartó fa rudak végére helyezett rimonok. A rimon héberül gránátalmát jelent, ami ősi szimbóluma a termékenységnek, gazdagságnak, s átvitt értelemben a tórának is. Írott források már a 11. századtól utalnak rimonokra, de tárgyi emlékünk csak jóval későbbről van. A rimonpárok időben később kialakult, az askenáz kultúrkörben elterjedt változata az építészeti elemeket felmutató, tornyos, emeletes forma. A gazdag, barokk stílusú rimonok teste hatosztású, két emeletes, kupolás tornyot ábrázol. Az emeleteken baldachinos fülkékben héber magyarázó feliratokkal ellátott öntött tárgyak vannak. Az apró tárgyak az ókori jeruzsálemi szentélyre utalnak. Az első emeleten a Szentély felszerelési tárgyait az arany menórát, a füstölő oltárt, a szent kenyerek asztalát, a rézmedencét, a kőtáblákat tartalmazó, arany fedelű ládát és egy olajoskorsót láthatunk. A második emeleten a szentélyben szolgálatot teljesítő főpapok ruházatának kellékei: a tizenkét törzs szimbolikus köveivel díszített főpapi mellvért, az efód, az arany fejdísz, a nadrág, a köntös, a főpapi öv, és a füstölő látható. A fülkék előtt kis erkélyek, a fülkéket elválasztó éleken pedig gazdagon díszített áttört ornamensek vannak. A tóradísz csúcsa vázában álló virágcsokor. Mindkét rimonon hosszú láncon váltakozva három gránátalma és három csengettyű lóg, melyek ünnepélyes csilingelést biztosítanak a felöltöztetett tóratekercs mozgatásakor. A csengettyűk között gránátalma és szőlőfürt alakú díszek váltakoznak, a tóra és Izrael népének szimbólumaiként.

Picture

A túlélés mintázatai

Április 18-tól látogatható az ELTE Research Center for Computational Social Science (RC2S2) égisze alatt működő Digital Lens interdiszciplináris kutatócsoport kiállítása a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban. A kutatócsoport eredményei Sipos Melinda helyspecifikus alkotásával kiegészítve emlékeznek meg a magyarországi deportálások 80. évfordulójáról.

Picture

A Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság (DEGOB) munkatársai 1945-ben, a deportálásból éppen visszatért mintegy ötezer túlélővel vettek fel interjút, melyeket a Digital Lens a hagyományos módszerek mellett automatizált szövegelemzéssel, vizualizációkkal és a mesterséges intelligencia használatával elemzett. Több mint 3600 dokumentumot a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár őriz, ám számos jegyzőkönyvet tartottak meg, vagy vittek külföldre maguk a túlélők. Ezek közül került elő nemrégiben egy elveszettnek hitt, házastársak között felvett tanúvallomás, melyet a túlélő dédunokája talált meg családi házuk padlásán. A jegyzőkönyv történetéről Szabó Alexandra M., a Digital Lens társalapítójának angol nyelvű cikke számol be. Tovább>>

A tárlatot workshopok és tárlatvezetések is kísérik, melyek során a közönség közelebbről megismerkedhet a túlélők visszaemlékezéseivel, azok érzelmi vetületével, valamint a projekt egyedülálló kutatási módszertanával és kutatási eredményeivel is.

Picture

Gálosi Erna felvétele

Lajta Béla (1873-1920)

Bronzplakett Lajta Béla arcképével.

Picture

Sajtószemle - Így történt

Ahogyan arról a múlt heti hírlevelünkben beszámoltunk, Farkas Zsófia munkatársunk Így történt címen rendezett kiállítást a Nemzeti Galériában.

A holokausztra emlékező szemtanúk megrázó alkotásait bemutató tárlatról a Klub rádió Café Péntek című műsorában Váradi Júlia kérdezte a kurátort. A beszélgetést ide kattintva hallgathatják meg.

“Gyakran hangoztatják, hogy a holokauszt témája a magyar képzőművészetben jóval a háború után, és akkor is csak burkoltan jelent meg. A tárlaton bemutatott, zömmel 1944 és 1947 között készült, a közönség számára máig szinte ismeretlen műegyüttes azonban megcáfolja azt az állítást, hogy a háború után tabu övezte volna a holokausztról való beszédet.” - Magyar Múzeumok

“Egyfajta dokumentális düh lett úrrá a művészeken, akik az albumaikat előszavakkal gyakran  többnyelvű leírásokkal – egészítették ki, így mutatva be a világnak az átélt szörnyűségeket, saját egyedi, vizuális vádiratukat.” - Kultúra.hu

Borítóképünk: Szédereste a Rabbiképzőben - Leonard Freed felvétele

Picture

Pészah alkalmából a Magnum Photos nemzetközi hírügynökség egyik rendkívül elismert fotográfusának Leonard Freednek, a Kádár-kori zsidó életet bemutató fotósorozatából választottunk borítóképet. A képeken a Peszah ünnepet bevezető közösségi széder-estéknek a képeit láthatjuk, számunkra még azonosítható szereplőkkel. (Scheiber Sándor főrabbi, Schweitzer József főrabbi, Löwy Tamás rabbi). A képek 1979-ben és 1985-ben készültek, az Országos Rabbiképző Intézet dísztermében. Mivel a Magyarországon követett zsidó vallásjogi szabályozás értelmében bibliai ünnepnapokon nem szabad fényképezni, ezért a képek léte is különleges érték – nyilván a Magnum fotósa számára enyhítettek a szabályokon.


On Instagram



Tag us in your photos using: [#jewishmuseumbudapest]


Hírlevelünk küldésének napja: Niszán 18.

Moadim leszimha - kóser Peszahot kívánunk! 




Korábbi hírleveleink